Piráti a Milion chvilek

Byli jsme tam. Na největší demonstraci v České Lípě v novodobé historii pod hlavičkou „Milionu chvilek pro demokracii“, která se konala v úterý 28.května 2019.

Sešlo se nás tam v jeden okamžik cca 200 lidí, kteří nesouhlasíme s ohýbáním demokracie a především justice v podání Andreje Babiše.

I my si myslíme, že člověk trestně stíhaný pro dotační podvod by neměl být v čele vlády České Republiky a máme obavy, že výměna ministra spravedlnosti může být nástrojem k ohnutí justice a zametení celé kauzy pod koberec.

Přišli jsme své obavy říci na náměstí společně s dalšími dvěma stovkami lidí v České Lípě a desítkami tisíc lidí z ostatních měst.

Je pokrytectví být v České Lípě v koalici s ANO?

Zastupitel města Petr Jeník k tomu říká:

Chceme-li se podílet na chodu města místo nečinného přihlížení, musíme být v koalici.
ANO v České Lípě získalo 7 mandátů. Živá Lípa 6. Samo o sobě by jim to stačilo i bez naší účasti.
Naše účast v koalici je tedy čistě pragmatická. Máme své zástupce ve všech komisích a výborech města. A já jsem si vymanil status „stálého hosta“ na všech zasedáních Rady města.
Kontrolujeme tak vše, co se ve městě děje a zároveň máme možnost prosadit spoustu bodů z našeho programu.
Zastanu se však i našich koaličních partnerů z Živé Lípy, kteří se taktéž demonstrace účastnili a valí se na ně podobná kritika za účast v koalici s ANO.

Být v jejich pozici, zachovám se stejně. Výběr totiž nemají. Tedy mají. Spojení s těmi, proti kterým v minulosti bojovali a se kterými bych se nespojil na úrovni města ani já sám. Tedy ODS a ČSSD v té sestavě, v jaké jsou zde nyní.
Spojení s nimi, to by teprve bylo pokrytectví.
Případně bychom se nemuseli ani my, ani Živá Lípa spojovat s nikým a nechat to na všech ostatních a jen nečinně přihlížet.